Cocktail

10 památek, které musíte v Istanbulu zákonitě vidět

hagia_sofia_-_tituln_1000

Istanbul, dříve Konstantinopol, je největší město Turecka, a tím pádem má všem návštěvníkům co nabídnout. Vybrali jsme pro vás 10 TOP památek, které musíte ve „městě dvou kontinentů“ navštívit, abyste mohli říci, že jste v něm skutečně byli.

Historie Brány Orientu, jak se Istanbulu říkává, sahá až do antiky, kdy zde vznikla malá osada Byzantion. Tehdy se začaly psát dějiny města, které dodnes tak rádi objevujeme. Kam tedy v moderním třináctimiliónovém městě vyrazit, abyste se neošidili o to nejlepší?

Konstantinův sloup

Nejstarší stavitelské dílo ve městě, 35 metrů vysoký Konstantinův sloup, se nachází přímo uprostřed města Istanbulu. V roce 330 byl vytesán z porfyru dovezeného z Egypta, ale v roce 416 přibyly kovové obruče, které ho zpevňují – během častých zemětřesení totiž sloup značně popraskal. Dnes dokonce stojí na bronzových podstavcích, které i sebemírnější otřesy tlumí.

Původně byl sloup vysoký 50 metrů a na svém vršku měl pozlacenou sochu císaře Konstantina Velikého, tu ale zasáhl blesk a celou ji poničil. 

Modrá mešita

Modrá mešita je pravděpodobně druhým turisticky nejpopulárnějším místem v Istanbulu, zároveň je největší mešitou ve městě a jednou z největších na světě. Vznikala už v letech 1609-1616 a leckoho by mohl zmást její název. Modrá mešita se jí přezdívá kvůli barvě výzdoby stropu. Zvenčí je šedivá.

modr_meita_1000

Mešita Sultan Ahmed, což je její původní název, je otevřena všem návštěvníkům, i když stále slouží svému účelu a muslimové se sem scházejí na pravidelné modlitby. Samozřejmostí pro vstup jsou dlouhé kalhoty, zutí obuvi, muži musí sejmout pokrývku hlavy a ženy by pro změnu měly zakrýt své vlasy.

Zvláštní je na ní i nezvykle vysoký počet minaretů – je jich celkem šest, přitom většina mešit má jen jeden nebo dva. Šest minaretů měla mít jen mešita v Mekce, ale jakmile vznikla Modrá mešita, sultán musel podle pověsti v Mekce nechat ještě jeden, sedmý minaret přistavit.

Hagia Sofia

Přímo naproti Modré mešitě stojí Hagia Sofia, chrám Boží moudrosti. Jde o nejnavštěvovanější památku ve městě a také o jednu z nejznámějších sakrálních staveb na světě. Chrám Boží moudrosti vznikal v letech 532-537 a původně byl postaven jako křesťanská svatyně. Až s příchodem Osmanů v roce 1453 byla tato svatyně upravena na mešitu a ke stavbě samotné přibyly minarety. Nakonec byla v roce 1934 „zesvětštěna“ a od té doby slouží veřejnosti jako muzeum. Do roku 1520, kdy skončily práce na katedrále v Seville, byla největší katedrálou na světě.

hagia_sofia_a_fontna_1000

A pikantnosti zevnitř, díky kterým je budova tak krásná, zajímavá a vyhledávaná?

  • V chrámu je celkem 107 mramorových sloupů, které pocházejí z řeckých chrámů v Efesu a Baalbeku.
  • Díky pilířům, které nevyčnívají dovnitř, mají návštěvníci pocit, že je klenba neobvykle zavěšena.
  • Na klenbách lze najít působivé mozaiky andělů a světců, podlahu zase tvoří ornamentální mramorové mozaiky.

Palác Topkapi

Sultánský palác byl po 400 let, až do roku 1839, sultánovou rezidencí. Jeho soukromí chránily zdi, jimiž je palác obehnaný. Dnes už se do něj dostane každý, kdo po tom zatouží. V paláci si návštěvníci mohou prohlédnout komnaty, knihovnu, mincovnu i nádvoří, krásný pohled je odsud také na úžinu Bospor a asijskou část města. 

palc_topkapi_1000

Galatská věž

Galatská nebo také Kristova věž je středověký symbol Istanbulu. Stojí zde od roku 1348, kdy ji Janované vztyčili jako součást opevnění, které se bohužel nedochovalo. V době svého postavení byla Galatská věž tou nejvyšší stavbou v celém městě. Dosahuje výšky 70 m a návštěvníci se mohou dostat do výšky asi 51,5 m na vyhlídkový ochoz nebo mohou v horních patrech navštívit restauraci a kavárnu s úžasným výhledem na město a Bospor. Naprosto fenomenální je výhled po setmění, kdy se celý Istanbul rozsvěcí.

Taksimské náměstí

Toto významné náměstí se nachází v evropské části Istanbulu a dnes ho považujeme za centrum moderního města. Náměstí milují zdejší obyvatelé i turisté – nachází se zde obchody, restaurace a kavárny, ale panuje tu i duch historie.

Stojí zde například Monument republiky postavený v roce 1928 na oslavu prohlášení Turecka republikou. Monument vyobrazuje zakladatele státu včetně prvního prezidenta Mustafy Kemala Atatürka.

Palác Dolmabahce

Jen 500 metrů od Taksimského náměstí stojí skvostný empírový palác, jenž byl hlavním centrem Osmanské říše během 19. a 20. století. Dovnitř se vydejte s průvodcem, skutečně to stojí za to. Interiér je nádherný a obdivuhodný je například lustr v centrální hale. Je totiž jedním z největších lustrů na světě, váží 4,5 tuny a byl vytvořen z českého skla. 

dolmbahce_1000

Palác měl být krokem Osmanské říše k vyspělejší Evropě, proto může Evropanům připomínat styly zámků, které dobře znají ze svého kontinentu. Stavitelským vzorem byl údajně francouzský Louvre a britský Buckinghamský palác.

Sulejmanova mešita

Sulejmanova mešita stojí od roku 1557 na jednom z istanbulských kopců, proto je velmi dobře viditelná ze spousty míst v Istanbulu. Postavit ji nechal Sulejman Nádherný, za jehož vlády dosahovala Osmanská říše skutečně velké slávy. Součástí mešity jsou čtyři minarety s deseti balkóny, což je symbol toho, že Sulejman byl desátým osmanským sultánem a čtvrtým pádišáhem od dobytí města.

sulejmnv_palc_1000

Mešita je součástí většího komplexu, který zahrnoval také obchody, lázně, nemocnici nebo zbrojnici. Je vystavěna v klasickém osmanském stylu. Světlo do ní vpouští téměř 140 nádherně zdobených oken, má ale spoustu dalších předmětů, kterými se může pyšnit – jde například o koberce, žulové sloupy, arkády z lomených oblouků či lustry s bronzovými svícny.

Yerebatanská cisterna

Jen přes ulici od Hagia Sofia se nachází malý nenápadný domek, skrze který se dá vstoupit k podzemní cisterně, kterou zde nechal už v 6. století vybudovat císař Justinián. Yerebatanská cisterna (známá také pod názvem Basilica Cistern) je rozsáhlý podzemní prostor s pěknými korintskými sloupy, jenž dříve sloužil jako zásobárna vody pro celé město. V současnosti je zde asi půl metru vody a návštěvníci se procházejí po dřevěných chodnících, po nichž se dá dojít k medúzám, tedy k roztodivným patkám sloupů, které vypadají jako medúzy a jsou z nějakého důvodu otočené.

Konstantinopolské hradby

Z hradeb, které dříve obklopovaly někdejší metropoli Východořímské říše, Konstantinopol, sice zbyly jen ruiny, ale i tak stojí za návštěvu. Opevnění vybudované císařem Konstantinem Velikým je dodnes hodnoceno jako největší starověké opevnění a také jako jeden z nejdůmyslnějších obranných systémů města vůbec.

Město se samozřejmě s postupem času rozrůstalo, hradby byly vylepšovány, ba dokonce vznikaly nové, kterým se říkalo Theodosiánské. Pod tímto názvem se dnes dá občas najít celý komplex.

Jakmile světlo světa spatřily střelné zbraně, například děla, bylo najednou starověké opevnění zastaralé a poněkud nefunkční, proto jednoho dne v 15. století město stejně padlo do rukou osmanských Turků. Dodnes jsou však hradby velkým pojmem a připomínkou velké historie Istanbulu.

Poznejte v Istanbulu ty nejkrásnější památky a odhalte kouzlo největšího tureckého města, které se rozkládá na dvou kontinentech. A nezapomeňte ochutnat tradiční kebab!

Další atraktivní plavby

Plavby po mořích celého světa jsou dnes na dosah ruky. Kam všude je možné se plavit se dozvíte také na následujících stránkách:

plavby v nabídce ESO travel »

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o plavbách po Středozemí pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, váš partner pro exotickou dovolenou.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@plavbystredozemi.cz