Chorvatská vína: Kde si pochutnat na nejlepším bílém a červeném?
Ideální teplotní podmínky, kvalitní půda a hlavně láska k jednomu z nejstarších řemesel vůbec – vinařství. Chorvatsko má řadu vinařských oblastí s předpoklady pro výrobu skvělých místních vín. Ať už dáte přednost bílé Malvaziji nebo červenému Merlotu, litovat dozajista nebudete.
Kdyby byla voda dobrá, vážila by žába sto kilo
Cestujete po Dalmácii? Pak si určitě vyčleňte jeden či dva večery, během nichž se „zdegustujete“, jak zákon káže. Ne, to byl samozřejmě vtip! Ačkoli vám může připadat, že Chorvaté své útroby prolévají vínem od rána do večera, je potřeba si uvědomit, že každé víno ředí.
Červenému vínu s vodou (v dostatečném poměru) je přezdíváno bevanda, tomu bílému pak gemišt. Abyste si ovšem zdejší hrozny v tekutém stavu dokonale vychutnali, doporučujeme víno neředit a nakládat s ním stejně jako s pokladem.
Pro bílé víno zamiřte na sever
Vinice, na kterých se pěstují zejména odrůdy bílých vín, naleznete na severu. Tím nejznámějším bílým zástupcem (ne, nejsme rasisti!) je nepochybně plná, přesto však jemná Malvazija s příchutí peckovitého ovoce.
Zdroj:winesofcroatia.wordpress.com
V severních oblastech ovšem naleznete i takové skvosty, jako Chardonnay, Tokaj, Pivot gris, Ryzlink nebo slaďoučký Muškát. Domovinou toho pravděpodobně nejchutnějšího bílého vína Žlahtina je Vrbnik – malé rybářské městečko nacházející se na ostrově Krk.
Zdroj:https://pointers-krk.com/
Jih je rájem milovníků rubínových skvostů
Ze skupiny červených zástupců stojí jistě za zmínku Cabernet Sauvignon, Merlot a Plavat. Zřejmě nejznámějším (a podle mnohých sommeliérů také nejchutnějším) zástupcem červených vín je suché a plné víno Babič z chorvatského Primoštenu.
Zdroj:winesofcroatia.wordpress.com
Pokud si chcete na červených vínech doopravdy pochutnat, vydejte se do Šibeniku, kde naleznete hned několik vyhlášených zástupců, mezi něž musíme zařadit odrůdy Plavina, Opol rosé a Dalmatiner.
S chorvatským vínem opatrně!
Nutno podotknout, že zvláště červená vína jsou zde silnější, než u nás. Proto je potřeba vychutnávat si každý doušek s mírou a ideálně k němu přikusovat místní sýry s bylinkami a rozpečené housky posypané mořskou solí. Pokud to totiž s degustací přeženete, ráno budete volat po utracení.